Dezenfeksiyon Tüneli

Yeni Koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemek için bir önlem olarak tesislerde bir dezenfeksiyon tüneli kuruldu. Tünel, vücut yüzeyindeki viral yükte ‘azalma’ sağlayacaktır. Bu tür ilk tünel son zamanlarda fabrikalar, kamu kurumları, alışveriş merkezleri ve toplu insan hareketinin olduğu alanlarda elverişlidir. Virüs vakaları her geçen gün artarken, ülkeler virüs yayılımının etkisini azaltmak için çeşitli yöntemler biri olarak dezenfeksiyon tüneli üretilmiştir. Dezenfeksiyon, virüsü kontrol altında tutmanın yollarından biri olarak kabul edilir. Türkiye, Tayland, Çin vb. bazı bölgeleri de dahil olmak üzere ülkeler virüsü uzakta tutmak amacıyla dezenfeksiyon tünelleri kurdular. COVİD-19 testi, tedavisi ve izolasyonunun bir merkezidir. Son teknoloji Viral araştırma ve Laboratuvarı çalışmaları ile Covid-19 örneklerini test etmeye yetkili olanlar bu tür tünellerin hastane tesislerinde kurulması gerekmektedir.

Dezenfeksiyon TüneliTünel, geçişli bir yapıdır ve tünelin çelik çerçevesinin üst ve yanlarına monte edilmiş üç set her biri toplam üç nozul yüksek basınçlı mikro nozul sprinklerinden oluşur. Sprinkler, yüzeydeki bulunan virüsü imha etmek için yeterli olan sodyum hipoklorit çözeltisi yüzde 1’den fazla olamayacak şekilde püskürtülür. Bu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kurallarına göre izin verilen sınırdır. Depolama tankı sürekli çalışabilir ve insanları dezenfekte edebilir. Dezenfeksiyon tüneli insanlar üç ila beş saniye arasında tünelin içinde yürürken, Olası herhangi bir enfekte bakteri ve virüsten 20 saniye içinde insanları dezenfekte etmek için inşa edilmiştir. Tamamen güvenlidir ve dermatolojik veya sağlıkla ilgili diğer rahatsızlıklara neden olmaz. Uzmanlar, tünelin vücuttaki virüsü yok etmeyeceğini, ancak vücut yüzeyindeki viral yükü kesinlikle azaltacağını söyledi.

 

Bu tüneller, insanların el dezenfektanlarını kullandığını ve daha sonra insanların tünelden geçerken ‘dezenfekte edici gazları’ serbest bırakan tünele girdiğini gösteriyor. Raporlara göre, Türkiye’de Ordu kentindeki tünelden en az iki bin kişinin geçtiği, işe giderken ve eve dönerken insanların tünelden geçtiği ve kendilerini dezenfekte ettiği iddia edildi. Dezenfeksiyon tünelleri Türkiye, Vietnam, Çin, Tayland’da popüler hale geldi, Şehirler de dezenfeksiyon tünelleri kuruldu. Bununla birlikte, şüpheciler, bir kişinin potansiyel olarak Covid-19 virüsüne maruz kalması durumunda, vücudun dış kısmına püskürtülmesinin, vücudun içindeki mikrobu öldürmeyeceğini söylüyor.

Menü