Sterilizasyon Medikal

Sterilizasyonun medikal yönü yani sağlık alanı ebatları büyük cihazlar içermekle birlikte bu cihazlar genellikle uzun süreli çalışma prensibi ile çalışmaktadır. Medikal anlamda sterilizasyon cihazı sürekli olarak kullanılmaktadır. Bir aletin hastane ortamında konum değiştirdikten hemen sonra, ameliyatta kullanıldıktan hemen sonra, diş hekimleri için kullandıkları malzeme ya da en basitinden eczanede temiz olarak bulunması gereken malzemelerin sterilizasyonu cihazlar ile sağlanır.

Öncelikle pis olduğu kabul edilen ya da temizliğinden emin olunamayan tüm malzemeler sterilizasyon işlemine tabi tutulur. Özellikle şüphe durumuna düştüğümüzde umursamazlık yapıp steril kabul etmek yanlıştır. En ufak bir şüphe bizim aklımızdaki steriliteyi giderir. Daha sonra kaba kirinden arındırıp cihaza koyarız. Belli bir süre içerisinde belirttiğimiz malzeme bizim için artık sterildir.

 

Sterilizasyon Cihazı Nasıl Çalışır?

 

Sterilizasyon cihazını çalıştırmak tek tuştan ibarettir. Tüm işlemleri tamamlayıp içerisine koyduğunuz maddeden emin olduktan sonra tek tuşa basıp çalıştırıyoruz. Peki nasıl çalışıyor? Sterilizasyon çalışma yöntemi 4 ana madde etrafında toplanır.Isı, filtrasyon, kimyasal madde ve ışınlar. Medikal alanda en çok tercih edilen türler bunlardır. İçerisine koyduğunuz madde bu dört yöntemden hangisi ise ona uygun olarak çalışır. İşlem tamamlandıktan hemen sonra ürünleri içine yerleştirilen indikatör bize ürünlerin steril olup olmadığını gösterir. Paketlenmiş bir halde bulunan bu maddeler cihaz içerisinde herhangi bir zarar görmez. Özellikle bazı kişiler tarafından UV ışın ile temizlenirse cihazda herhangi bir hasar meydana gelir mi? sorusunun kafa kurcaladığı görülmektedir. Burada amaç cihaza herhangi bir zarar vermeden sadece üzerinde bulunan hem canlı hem de cansız her şeyi öldürmektir. Yani uygulanan işlem de sadece bu alanı kapsamaktadır. Dolayısıyla maddeye herhangi bir zarar gelmez ve cihazdan çıkan o madde sterilite olmuş olur.

 

Sterilizasyon cihazı medikal alanda en büyük önem taşıyan cihazdır. Bu cihazın yokluğu sağlık alanında çalışan personele tehlike oluşturmakta ve alet uygulanan kişiye de sağlık durumunu riske atacağı için bu cihazın yokluğu çok vahim tablolara neden olur. İyi bir tercih ve bu tercihte emin bir adımla yürümek teknolojinin sterilizasyon cihazına yansıyan yönüyle ilerlemiştir.

Menü