UV Dezenfeksiyon

Ülkemizin ve dünya genelinde hemen hemen her ülkenin baş etmeye çalıştığı bu korkun Covid-19 salgını, temizlik ve hijyen şartlarının insan hayatına ne kadar fazla değer kattığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Çeşitli ilaçlarla etkisiz hale getirilmeye çalışılan ve bulaştığı yerden bir türlü ayrılmak bilmeyen bu virüsü yenmek için şimdiye kadar bulunmuş en iyi önlem evde kalmak ve temizliğe normalde olduğundan iki kat fazla önem vermek. Bu süreçte çeşitli temizlik yöntemleri deneniyor ve birçoğu büyük hayal kırıklığıyla son buluyor. Bu yöntemlerden en çok tercih edilenlerden bir tanesi de güneş ışınlarından elde edilen UV ışınları ile birlikte uygulanan UV dezenfeksiyon yöntemi.

UV dezenfeksiyonUV Işınları Nedir?

 

Bilimsel olarak 100nm-400nm dalga boyu arasındaki mesafeyi ifade etmek için kullanılan UV, güneş ışınımın doğal bir şekilde ortaya çıkması olarak bilinir. Güneş ışınlarının bir alt yansıması olan UV ışınları doğal bir ışın olmasına rağmen son yıllarda özellikle bilim adamları tarafından taklit edilerek elde edilmiş yapay ışınlar olarak günümüzde kullanılmaya başlamıştır.

 

UV Işınlarının Dezenfeksiyondaki Yeri

 

Yıllar önce yapılan bilimsel araştırmalarda konu edilen bu UV ışınlarının bakteri ve virüsler üzerinde öldürücü etkileri keşfedilmiştir. Bakteri, küf, virüs ve bazı protozların DNA’larında oldukça kritik ve kalıcı hasarlar verebilen bu ışınlar günümüzde denenmeye değer bir temizlik aracı olarak görülmeye başlanmıştır.

 

Genellikle dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan UV lambaları, içerisinde bulundurduğu ufak bir miktarda cıva ile çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Uygulanan yüksek elektrik akımı ile buharlaşarak UV ışınını yaymaya başlayan cıva, bu dezenfeksiyon işleminin geniş bir yelpazeye yayılmasına katkı sağlamaktadır.

 

UV dezenfeksiyonu gibi birçok temizlik yöntemine ulaşabileceğiniz, 2013 yılından beri hizmet veren ve %100 yerli sermaye ile oluşturulmuş https://www.sterilizasyontuneli.com/ sitesi üzerinden çeşitli sterilizasyon ürünleri ve sterilizasyon tünellerine ulaşabilir, salgın halinde yayılmaya devam eden ve her gün binlerce kayba sebep olan Covid-19 virüsüne karşı ufak da olsa önleminizi alabilirsiniz. RMA sistem destekli sterilizasyon sitemiz üzerinden bütün temizlik hizmetlerine ulaşmak için bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

 

Menü